Ministr Tomáš Chalupa zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území „Trutnovsko“ PDF Tisk Email
( 0 Hlasů )
Tiskové zprávy - Ministerstvo životního prostředí
Napsal uživatel Nikola Kohnová   

 

Ministr Tomáš Chalupa jednal v Božanově se starosty 56 dotčených obcí o situaci kolem těžby břidlicového plynu v Královéhradeckém kraji. Na základě stanoviskarozkladové komise, která posuzovala rozhodnutí Odboru výkonu státní správy Ministerstva životního prostředí Hradec Králové o stanovení průzkumného území „Trutnovsko“, se rozhodl po vypracování nezbytných právních podkladů zrušit prvoinstanční rozhodnutí a vrátit ho k novému projednání.

„Jsem přesvědčen, že nebylo postupováno plně a precizně podle správního řádu. Nedošlo také k dostatečnému vypořádání se s vyjádřeními dotčených subjektů–např. obcím nebyly poskytnuty odpovídající informace a nedostaly ani dostatečný prostor, aby se k dané věci vyjádřily. V novém řízení je také nutné náležitězohlednitzákladní veřejný zájem, kterým je ochrana vod a přírody a krajiny,“ říká ministr Tomáš Chalupa. Zároveň dodává, že půjde o precedentní rozhodnutí, kteréby se mělo stát vzorem pro další podobné případy: „Musíme vycházet z právního stavu, ve kterém se pohybujeme, ale v budoucnu se budu snažit legislativu změnit,“ říká ministr.

Žádost o stanovení průzkumného území pro vyhledávání ložisek ropy a zemního plynu vázaných na břidlicová souvrství „Trutnovsko“ podala v dubnu 2011 firma BasGasEnergia Czech s.r.o. Stejná firma podala v lednu 2011 ještě jednu žádost o stanovení průzkumného území „Berounka“ pro vyhledávání zemního plynu získaného z břidlic. MŽP v současné době eviduje žádost ještě od další firmy CaudrillaResources, resp. její pobočky v ČR Caudrilla Morava s.r.o., která v září 2010 podala žádost o průzkumné území pro vyhledávání zemního plynu z břidlic v lokalitě „Meziříčí“.

V případě řízení o stanovení průzkumných území „Trutnovsko“ a „Meziříčí“ byla v prosinci vydána kladná rozhodnutí příslušného Odboru výkonu státní správy MŽP. Proti oběma byl v zákonné lhůtě podán rozklad ze strany obcí, které nesouhlasily se stanovením průzkumného území. Rozhodnutí proto nenabyla právní moci. Ve správním řízení ve věci stanovení průzkumného území „Berounka“ byly vyžádány další doplňující podklady, které žadatel dosud nedodal. 

 

Přihlášení / Odhlášení

Aktuální číslo

krizovatky architektury_200.jpg

Tiskové zprávy

Vzorový výtisk

Jěště neznáte náš časopis?

Klikněte zde a objednejte si vzorový výtisk zdarma.

Související články

Doporučte nás

Budeme rádi pokud doporučíte server PVS ostatním. Email adresy přijímatelů oddelte čárkou bez mezery.